„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.12.2024 02:45 Publikacja: 16.06.2022 19:57
Kopia grafiki „Sursum Corda”, studium wykonanego na podstawie wizerunku jednego ze skatowanych więźniów Pawiaka
Foto: ze zbiorów prywatnych
Urodzony 27 kwietnia 1901 roku w Nowym Sączu Antoni był dzieckiem Zofii z rodziny Kamińskich i Henryka Suchanka. Ojciec artysty urodził się w Budapeszcie. Był z wykształcenia inżynierem kolejnictwa, z pasji taternikiem i działaczem społecznym, wiceprezesem nowosądeckiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W momencie powrotu Polski na mapy Europy, kiedy w większych ośrodkach miejskich dawnej Rzeczypospolitej tworzyły się zręby polskiej władzy, Henryk Suchanek był od października 1918 r. w Nowym Sączu aktywnym członkiem w powiecie, przede wszystkim jako zastępca Władysława Barbackiego, przewodniczącego Tymczasowej Powiatowej Komisji Likwidacyjnej. Gdy zwierzchnia organizacja – Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie – ustanowiła komisarza w powiecie nowosądeckim, rozpisano nowe wybory w gronie TPKL. Od 14 listopada 1918 r. inżynier Suchanek został jej prezesem. To on de facto rozpoczął przejmowanie władzy administracyjnej z rąk austriackiego zaborcy. Nie zapominał przy okazji o swoim zawodzie. Był projektantem nastawy kolejowej, tak potrzebnej do połączenia torów w zaborze austro-węgierskim i niemieckim z rosyjską „szerokotorówką”, wykorzystywaną następnie przez Polskie Koleje Państwowe.
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej oskarżył dwóch sędziów Sądu Marynarki Wojennej oraz prokuratora wojskowego z Wrocławia za działania podejmowane wobec działaczy opozycji demokratycznej po wprowadzeniu stanu wojennego.
Od ponad roku Fundacja Wolność i Demokracja czeka na decyzję władz ukraińskich pozwalającą na przeprowadzenie ekshumacji Polaków zabitych w czasie wojny w Puźnikach.
To, co stworzył inżynier budujący układ scalony będący „sercem” telefonu komórkowego, to prawdziwe arcydzieło. To genialne ułożenie i połączenie tysięcy elementów!
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej oskarżył dwóch sędziów Sądu Marynarki Wojennej oraz prokuratora wojskowego z Wrocławia za działania podejmowane wobec działaczy opozycji demokratycznej po wprowadzeniu stanu wojennego.
Ministerstwo Kultury oraz MSZ nie potwierdzają informacji, które pojawiły się w niemieckich mediach, aby trwały negocjacje na temat zwrotu pakietu dzieł sztuki, w tym manuskryptu średniowiecznej pieśni „Gaude Mater Polonia”.
Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w Radiu ZET, że raport dotyczący pomocy Ukrainie jest gotowy, ale wstrzymał jego publikację, bo „nie chce stawiać prezydenta i jego kancelarii w niekomfortowej sytuacji”, skoro „liczby będą różne od siebie”. Czy to jest poważne?
Rozmowy na temat sprzedaży kolekcji Zamoyskich trwały wiele lat, ale przełomowy był rok 2022 – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Żydzi stanowili zdecydowaną większość ofiar największego obozu koncentracyjnego III Rzeszy. Ale wiele wskazuje na to, że na najbliższej, okrągłej rocznicy jego wyzwolenia z udziałem byłych więźniów, Izrael będzie reprezentować tylko szef dyplomacji Gideon Saar.
Dlaczego Izrael w 1973 r. zlekceważył bardzo wiarygodne ostrzeżenia przed atakiem Egiptu i Syrii? I co to miało wspólnego z zabójstwem pułkownika Yosefa Alona, izraelskiego attaché lotniczego i morskiego w Waszyngtonie?
Wspominając wydarzenia sprzed 102 lat, zastanawiam się nad rolą urzędu prezydenta RP w naszej historii. Czy pomyślnie zdał egzamin dziejowy? Mimo ogromnego szacunku do ludzi, którzy go piastowali, mam coraz większe wątpliwości.
Eugenika najczęściej kojarzy się ze zbrodniczą ideologią hitleryzmu. Jednak bazą dla hodowli idealnych Aryjczyków były naukowe dokonania Anglosasów. III Rzesza korzystała z brytyjskiej teorii i eugenicznej praktyki USA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas